Dziady - Noc Pierwsza

Premiera - Supraśl, 29.10.2016 r.

Obsada

Gustaw - Rafał Gąsowski

Ksiądz - Dariusz Matys

Dzieci - Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Monika Kwiatkowska, Vitalij Kuprianov

Guślarz - Piotr Tomaszuk

"Dziady - Noc Pierwsza" jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II". Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część "Dziadów" jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz - kapłan kościoła unickiego - okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. "Dziady" w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.

Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

Twórcy:
Reżyseria - Piotr Tomaszuk
Scenografia - Mateusz Kasprzak
Muzyka - Jacek Hałas

Nagrody

  • Grand Prix na festiwalu "Klamra 2017"

Warsztaty Teatru Wierszalin

P W Ś C P S N
1

Dziady - Noc Pierwsza

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 1 kwiecień
godzina 19:00

[x]
2

Dziady - Noc Pierwsza

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 2 kwiecień
godzina 19:00

[x]
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21
22

Dziady - Noc Pierwsza

reż.  Piotr Tomaszuk

Opolskie Konfrontacje Teatralne, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu,
22 kwiecień godzina 17:00

[x]
23
24 25 26 27 28
29

Dziady - Noc Pierwsza

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 29 kwiecień
godzina 19:00

[x]
30

Dziady - Noc Pierwsza

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 30 kwiecień
godzina 19:00

[x]

Zarezerwuj bilet on-line - kliknij

Konrad Szczebiot
Teatr

Uszy szeroko otwarte

"Samo odkrycie w tekście potencjału tak pomyślanej inscenizacji to ledwie pierwszy krok na drodze do spektaklu harmonijnego, przejrzystego i mistrzowsko zagranego. Kolejnym był tworzony przez lata zespół z, jak się okazało, dwiema gwiazdami pierwszej wielkości – Rafałem Gąsowskim i Dariuszem Matysem. Tu obaj potwierdzają swoją klasę. (...)"

Czytaj całą recenzję w piśmie "Teatr"

Monika Żmijewska
Gazeta Wyborcza

Szydzi z księdza, myli tropy. Obłęd, "Dziady" i żal w Wierszalinie

W metafizycznej przestrzeni Teatru Wierszalin przed oczami widza rozgrywa się przedziwne studium psychologiczne. Aż trudno uwierzyć, że napisano je prawie dwa wieki temu - "IV część Dziadów" brzmi zaskakująco świeżo i współcześnie. Jak emocjonalny pojedynek, zapis szaleństwa w ibsenowskim stylu (...)

Przeczytaj całą recenzję w "Gazecie Wyborczej"

Dominik Sołowiej
Dziennik Teatralny

Obłąkany taniec Gustawa

Dramaty romantyczne nie należą do łatwych w odbiorze. I równie trudno jest wystawić je na deskach teatru. Oniryczność fabuły, celowa fragmentaryczność tekstu, niedopowiedzenia, aluzje i intertekstualne nawiązania czyniły z dramatów Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego utwory, przez które czytelnik lub widz często musiał przedzierać się, tocząc ze sobą i z utworem intelektualno-emocjonalną „wojnę". (...) „Dziady. Noc pierwsza" Teatru Wierszalin to przedstawienie, które z wielkim pietyzmem podchodzi do dramatu Adama Mickiewicza. Dzięki Wierszalinowi obrzęd dziadów zaczyna żyć – życiem prawdziwym, nieudawanym, bo nawet jeśli na początku mamy świadomość uczestniczenia w spektaklu, po kilku minutach obrzęd dziadów rozpoczyna się dla nas naprawdę.

Przeczytaj całą recenzję w "Dzienniku Teatralnym"

Jerzy Doroszkiewicz
Kurier Poranny

Teatr Wierszalin. Dziady - Noc Pierwsza

(...) mimo upływu niemal dwóch stuleci, pomysł by zderzyć cierpienia nieszczęśliwego kochanka i wizję romantycznej miłości z racjonalizmem stanu duchownego okazał się być proroczy i ponadczasowy. A Piotr Tomaszuk przełożył go z właściwym sobie kunsztem na unikalny nie tylko w skali Polski język Teatru Wierszalin.

Czytaj całą recenzję w "Kurierze Porannym"

Ela Sawicka
bia24.pl

Dziady - Noc Pierwsza. Po premierze w Teatrze Wierszalin

(...) Inscenizację IV cz. Dziadów w Teatrze Wierszalin, pełną muzyki, śpiewu z bogatą realistyczno-magiczną scenografią, pomysłowymi zabiegami reżyserskimi oraz genialną grą aktorów powinien obejrzeć każdy. Szczególnie młodzież, tak bardzo stroniąca od trudnych lektur, uważająca lekcje z dramatu romantycznego za nudne trucie. W Wierszalinie jest na to bardzo skuteczna odtrutka.

Przeczytaj całą recenzję w "bia24.pl"

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: Aktualności · O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety  · Archiwum zdjęć · Filmy · English version

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Twitter · Vimeo


BIP