Faust. Nowa historia

Premiera - Supraśl , 30 listopada 2018 r.

Obsada

Faust Rafał Gąsowski
Mefistofeles Dariusz Matys
Małgorzata Monika Kwiatkowska
Lilith Katarzyna Wolak
Wagner Adam Milewski
Anioł Stróż Grzegorz Zaręba
Anioł Stróż Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Zły Duch Piotr Tomaszuk

Na instrumentach grają:
Adrian Jakuć-Łukaszewicz - perkusja, lira korbowa, syntezatory
Adam Milewski - kontrabas
Piotr Tomaszuk - akordeon

Faust jest próbą eksploracji artystycznej rejonów zbadanych już przez Jerzego Grotowskiego w Teatrze 13 Rzędów i Teatrze Laboratorium. „Faust. Nowa historia” Teatru Wierszalin próbuje w ten sposób nawiązać dialog z przeszłością wskazując jednocześnie na ważne źródło swoich inspiracji. Faust interesuje twórców wierszalińskiego przedstawienia również w kontekście badawczym jako PRE-KONRAD, bohater wyjątkowy i w nietzscheańskim rozumieniu tego słowa - NADCZŁOWIEK. Nie bez znaczenia jest przecież fakt, że Mickiewicz przed napisaniem III części „Dziadów”, w 1829 roku w Weimarze widział „Fausta” Goethego na własne oczy na deskach teatru. Nowa historia Fausta jest jednocześnie próbą „wrzucenia” tej postaci w czas teraźniejszy po to, aby zadać pytanie o granice ludzkiej wolności i cel, jaki przyświeca człowiekowi w chwili, kiedy postanawia zająć miejsce należne Bogu.

„Faust. Nowa historia” powstał w oparciu o teksty Ch. Marlowe'a, A.E.F. Klingemanna i J.W. Goethego w tłumaczeniach Jana Kasprowicza, Edwarda Lubomirskiego i Emila Zegadłowicza.

Reżyseria Piotr Tomaszuk

Scenografia Mateusz Kasprzak

Muzyka Adrian Jakuć-Łukaszewicz

18 maja zapraszamy na spektakl grany w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 350 groszy”.

Sprzedaż biletów rozpocznie się w dniu spektaklu czyli 18 maja, o godz. 14:00 – wyłącznie w kasie Teatru. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Warsztaty Teatru Wierszalin

P W Ś C P S N
1 2
3

Faust. Nowa historia

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 3 maj
godzina 19:00

[x]
4

Faust. Nowa historia

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 4 maj
godzina 19:00

[x]
5
6 7 8 9 10
11

Faust. Nowa historia

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 11 maj
godzina 19:00

[x]
12
13 14 15 16
17

Faust. Nowa historia

reż.  Piotr Tomaszuk

Supraśl, 17 maj
godzina 19:00

[x]
18

Faust. Nowa historia

reż.  Piotr Tomaszuk

Bilet za 350 groszy, dostępny w kasie teatru w dniu spektaklu od godziny 14:00,
18 maj godzina 19:00

[x]
19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Zarezerwuj bilet on-line - kliknij

Jerzy Doroszkiewicz
Kościół w remoncie, łatwiej paktować z diabłem, czyli Faust w Wierszalinie / Kurier Poranny

Sięgając po historię o Fauście Piotr Tomaszuk chce przypomnieć genezę romantycznych straceńców, szalonych marzycieli. W literaturze nowożytnej ich pierwowzorem jest przecież Faust, przepisywany po wielokroć i rozwijany literacko żywot doktora Johanna Georga Fausta. Zatem Tomaszukowi nie pozostało nic innego, jak czerpiąc ze skarbnicy tekstów Marlowe'a, Goethego, czy Klingemanna napisać swoją, nową historię. I jak to w Teatrze Wierszalin bywa, ta nowa historia pełna jest humoru, czasem delikatnie obsceniczna, w efekcie ukazująca małość i naiwność pysznego uczonego, który poważył się paktować z diabłem.

Całość w Kurierze Porannym nr 249 

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP