Zespół

Piotr Tomaszuk

urodzony w 1961 w Białymstoku – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006).

Kierowany przez niego TEATR WIERSZALIN  w okresie swojej dwudziestopięcioletniej działalności trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993, „Merlina” w 1994,  i za „Medyka Felixa” w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych  festiwalach w kraju ( m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą ( m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp” )

Najważniejsze spektakle przygotowywane według własnych scenariuszy: „O medyku Felixie” ( 1986),  „Turlajgroszek” (1987 ) „Turlajgroszek - historia prawdziwa” (1990 ) - współautorem tej drugiej wersji „Turlajgroszka” był Tadeusz Słobodzianek, „Głup- Pasja Zabłudowska” (1997), „Ofiara Wilgefortis”(2000), „Święty Edyp” (2004), „Bóg Niżyński” (2006) „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” wg książki o tym samym tytule autorstwa Włodzimierza Pawluczuka (2007),  „Statek błaznów” (2010), „Traktat” wg „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza (2011), „Wziołowstąpienie” (2015).

Piotr Tomaszuk wielokrotnie współpracował z Teatrem Telewizji realizując m.in. „Klątwę” wg Stanisława Wyspiańskiego,  „Prawiek i inne czasy” wg Olgi Tokarczuk, „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji Kazimierza Dejmka, „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” wg Mikołaja z Wilkowiecka ), a także z Teatrem Polskiego Radia ( m. in. nagrodzone w Gdyni i na Festiwalu Prix Europa w Wenecji słuchowisko „Ofiara Wilgefortis”) . 

W okresie swojej działalności reżyserował i kierował artystycznie teatrami lalek „Miniatura”w Gdańsku, „Banialuka” w Bielsku-Białej i „Guliwer” w Warszawie. Reżyserował gościnnie w teatrach dramatycznych realizując m.in. „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta ( Teatr Dramatyczny w Ostrawie - Czechy) , „Matkę Joannę od aniołów”  wg Jarosława Iwaszkiewicza (Teatr Dramatyczny w Legnicy), „Mazepę” Juliusza Słowackiego ( Teatr Polski w Warszawie).

Rafał Gąsowski

Aktor. Uczyłem się na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1999 roku zadebiutowałem na scenie warszawskiego Teatru na Woli im. T. Łomnickiego w "Pamiętniku okresu dojrzewania" wg. W. Gombrowicza. Od 1999 roku  współpracuję z Teatrem Wierszalin.

Role m.in."Pamiętnik okresu dojrzewania" (Teatr na Woli), "Ofiara Wilgefortis"(Teatr Wierszalin),"Mr.Scrooge","Cyrk Dekameron"(Bielsko-Biała),"Św.Edyp", "Bóg Niżyński", "Wierszalin. Reportaż o końcu świata", "Marat-Sade", "Statek Błaznów", "Traktat o manekinach" (Teatr Wierszalin) reżyseria: "Życie snem", "Plastynaci" (Teatr Wierszalin)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Dariusz Matys

Moi rodzice i dziadkowie i wszyscy o których pamiętam pochodzą z Białostocczyzny, więc i ja stąd jestem. Postanowiłem zostać aktorem (cokolwiek to znaczy). Pojechałem do Krakowa, żeby uczyć się od mistrzów. Pozwolili mi mówić o sobie - aktor. Grałem już w krakowskich teatrach: Stu, Kto i W.Siemaszkowej w Rzeszowie, aż wróciłem do swoich i jestem tu.

Sylwia Nowak

Urodziłam się 21 lutego 1987 roku w Siemiatyczach w woj. podlaskim. Ukończyłam Akademię Teatralną Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku w 2011 roku. Jeszcze w czasie studiów współpracowałam z Teatrem Wierszalin przy spektaklu „Marat Sade”. Po studiach, przez 3,5 roku byłam zatrudniona w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Tam udało mi się zagrać w nagradzanym spektaklu „ Le filo fable” w reż. Joanny Gerigk oraz w innych przedstawieniach. Jednak pamięć o Teatrze Wierszalin i pierwszych doświadczeniach scenicznych spowodowały, że powróciłam na Podlasie. Do teatru, który jako pierwszy mnie zachwycił i zainspirował mistyką pogranicza.

Monika Kwiatkowska

Urodziłam się 21 grudnia 1982 roku w Elblągu. W 2009 roku ukończyłam studia aktorskie na wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Moja przygoda z Teatrem Wierszalin zaczęła się kilka lat temu spektaklem " Statek Błaznów " w reżyserii Piotra Tomaszuka. Od tego czasu kilkakrotnie współpracowałam z teatrem jako aktorka gościnna, a całkiem niedawno zostałam przyjęta do zespołu na stałe.

Katarzyna Wolak

Pochodzę z Woli, koło Pszczyny. Studiowałam w PWST we Wrocławiu. 
Bardzo cenię sobie pracę przed kamerą, jednak to teatr jest dla mnie najważniejszy. 
Debiutowałam w Teatrze Wierszalin w Supraślu, będąc jeszcze na ostatnim roku studiów, w spektaklach w reż. Piotra Tomaszuka ,,Dziady - Noc Pierwsza" oraz ,,Dziady - Noc Druga". 

Adam Milewski

Jako dziecko mieszkałem w różnych miejscowościach, jednak ostatnie lata spędziłem w Białymstoku. Tu kształciłem się w Państwowej Szkole Muzycznej II st. a następnie w Akademii Teatralnej.  Pasjonuję się aktorstwem, a co za tym idzie ciągłym obserwowaniem świata oraz muzyką, która pomaga przez ten świat iść.

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP