Zespół

Piotr Tomaszuk

urodzony w 1961 w Białymstoku – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, założyciel działającego w Supraślu Teatru Wierszalin. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, następnie Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Wyróżniony najważniejszymi nagrodami ludzi teatru, m.in. Nagrodą im. Swinarskiego (1993), Nagrodą im. L. Schillera (1995), nagrodą Krytyków Polskiego Ośrodka ITI, oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006).

Kierowany przez niego TEATR WIERSZALIN  w okresie swojej dwudziestopięcioletniej działalności trzykrotnie zdobywał prestiżową nagrodę Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (za „Turlajgroszka” w 1993, „Merlina” w 1994,  i za „Medyka Felixa” w 1997). Był też wielokrotnie nagradzany na teatralnych  festiwalach w kraju ( m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Współczesnych RAPORT w Gdyni dla spektaklu „Bóg Niżyński”) i za granicą ( m.in. Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Alternatywnych „Koprziva” w Czechach zdobyło przedstawienie „Święty Edyp” )

Najważniejsze spektakle przygotowywane według własnych scenariuszy: „O medyku Felixie” ( 1986),  „Turlajgroszek” (1987 ) „Turlajgroszek - historia prawdziwa” (1990 ) - współautorem tej drugiej wersji „Turlajgroszka” był Tadeusz Słobodzianek, „Głup- Pasja Zabłudowska” (1997), „Ofiara Wilgefortis”(2000), „Święty Edyp” (2004), „Bóg Niżyński” (2006) „Wierszalin. Reportaż o końcu świata” wg książki o tym samym tytule autorstwa Włodzimierza Pawluczuka (2007),  „Statek błaznów” (2010), „Traktat” wg „Traktatu o manekinach” Brunona Schulza (2011), „Wziołowstąpienie” (2015).

Piotr Tomaszuk wielokrotnie współpracował z Teatrem Telewizji realizując m.in. „Klątwę” wg Stanisława Wyspiańskiego,  „Prawiek i inne czasy” wg Olgi Tokarczuk, „Żywot Józefa” Mikołaja Reja w adaptacji Kazimierza Dejmka, „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim” wg Mikołaja z Wilkowiecka ), a także z Teatrem Polskiego Radia ( m. in. nagrodzone w Gdyni i na Festiwalu Prix Europa w Wenecji słuchowisko „Ofiara Wilgefortis”) . 

W okresie swojej działalności reżyserował i kierował artystycznie teatrami lalek „Miniatura”w Gdańsku, „Banialuka” w Bielsku-Białej i „Guliwer” w Warszawie. Reżyserował gościnnie w teatrach dramatycznych realizując m.in. „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta ( Teatr Dramatyczny w Ostrawie - Czechy) , „Matkę Joannę od aniołów”  wg Jarosława Iwaszkiewicza (Teatr Dramatyczny w Legnicy), „Mazepę” Juliusza Słowackiego ( Teatr Polski w Warszawie).

Rafał Gąsowski

Aktor. Uczyłem się na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1999 roku zadebiutowałem na scenie warszawskiego Teatru na Woli im. T. Łomnickiego w "Pamiętniku okresu dojrzewania" wg. W. Gombrowicza. Od 1999 roku  współpracuję z Teatrem Wierszalin.

Role m.in."Pamiętnik okresu dojrzewania" (Teatr na Woli), "Ofiara Wilgefortis"(Teatr Wierszalin),"Mr.Scrooge","Cyrk Dekameron"(Bielsko-Biała),"Św.Edyp", "Bóg Niżyński", "Wierszalin. Reportaż o końcu świata", "Marat-Sade", "Statek Błaznów", "Traktat o manekinach" (Teatr Wierszalin) reżyseria: "Życie snem", "Plastynaci" (Teatr Wierszalin)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Dariusz Matys

Moi rodzice i dziadkowie i wszyscy o których pamiętam pochodzą z Białostocczyzny, więc i ja stąd jestem. Postanowiłem zostać aktorem (cokolwiek to znaczy). Pojechałem do Krakowa, żeby uczyć się od mistrzów. Pozwolili mi mówić o sobie - aktor. Grałem już w krakowskich teatrach: Stu, Kto i W.Siemaszkowej w Rzeszowie, aż wróciłem do swoich i jestem tu.

Monika Kwiatkowska

Urodziłam się 21 grudnia 1982 roku w Elblągu. W 2009 roku ukończyłam studia aktorskie na wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Moja przygoda z Teatrem Wierszalin zaczęła się kilka lat temu spektaklem " Statek Błaznów " w reżyserii Piotra Tomaszuka. Od tego czasu kilkakrotnie współpracowałam z teatrem jako aktorka gościnna, a całkiem niedawno zostałam przyjęta do zespołu na stałe.

Katarzyna Wolak

Pochodzę z Woli, koło Pszczyny. Studiowałam w PWST we Wrocławiu. 
Bardzo cenię sobie pracę przed kamerą, jednak to teatr jest dla mnie najważniejszy. 
Debiutowałam w Teatrze Wierszalin w Supraślu, będąc jeszcze na ostatnim roku studiów, w spektaklach w reż. Piotra Tomaszuka ,,Dziady - Noc Pierwsza" oraz ,,Dziady - Noc Druga". 

Mateusz Stasiulewicz

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Filii w Białymstoku, kierunek: Aktorstwo. Od 2019 roku aktor Teatru Wierszalin. W 2020 rozpoczął współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską w musicalu "Jesus Christ Superstar" (reż. Jakub Wocial, Santiago Bello), współzałożyciel teatru niezależnego Grupa Wendy.

Magdalena Dąbrowska

Aktorstwo, taniec i muzyka przeplatały się w moim życiu artystycznym od zawsze. Debiutowałam zaraz po studiach na deskach Teatru „Baj” w Warszawie w 2008 roku, gdzie grałam przez 7 sezonów. Uczyłam się w Autorskiej Szkole Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Teatrze Roma. Współpracowałam z niezależnym Teatrem „Scena Lubelska 30/32” w Warszawie. Gram na skrzypcach i uczę tańca w Kapeli Batareja, śpiewam w Katedralnym Chórze Carmen. Taniec i podróże to moja pasja, ale to w teatrze czuję się jak w domu. Dołączyłam do zespołu Teatru Wierszalin w maju 2020 roku, grając w spektaklach „Dziady. Noc Pierwsza”, „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”. Jestem tegoroczną Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mateusz Kasprzak

Scenograf. Grafik. Fotograf. Cyfrowy nomada, który zapuścił korzenie w Wierszalinie.

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności | Regulamin uczestnictwa

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP