Mitów Czytanie - Sarmacja

Premiera - Supraśl, maj 2015

Obsada

Piotr Tomaszuk

Dariusz Matys

Mateusz Krzyżewski

Sylwia Nowak

Teatr Wierszalin jako instytucja głęboko zakorzeniona w tradycji polskich mitów, zarówno literackich, jak i historycznych, oraz pragnąca, by kolejne pokolenia na nowo odkrywały ich wartość i budowały na nich poczucie tożsamości i więzi narodowych, opracował ten unikalny warsztat, bazując na wiedzy Dyrektora Piotra Tomaszuka, a której przedłużeniem są zajęcia praktyczne z aktorami teatru.

We współczesnej edukacji atrakcyjność formy ma niebagatelne znaczenie przy przekazywaniu wiedzy i w sposób istotny wpływa na wymiar dydaktyczny zajęć. Jako artyści rozumiemy to lepiej niż ktokolwiek inny. Stawiamy na estetykę i plastyczność, dając odpór nudzie, rutynie i schematyczności. Eksperymenty z konwencjami i tworzenie nowych modeli estetycznych od zawsze były jednymi z zasad naczelnych Wierszalina.

Mając na uwadze powyższe uwagi, przy realizacji koncepcji kształcenia młodzieży zgodnie z ponadczasowymi, szlachetnymi ideami,  a stroniąc od ideologii i bazując na klasyce narodowej literatury pragniemy niejako “odkryć na nowo” i odkurzyć pokryte warstwą zapomnienia lub niedostatecznie wyeksponowane motywy polskiej tradycji. Wola ta znajduje potwierdzenie w pierwszym z cyklu warsztatów “Mitów Czytania”, a którego tematem przewodnim jest unikatowa dla I Rzeczypospolitej formacja ideologiczno-kulturowa - Sarmacja, zilustrowana przy pomocy teatralnej interpretacji twórczości Adama Mickiewicza.

Uczestnicy projektu, prowadzeni głosem aktorów przebranych w stroje z epoki twórcy “Pana Tadeusza” używajacych instrumentów, rekwizytów i z towarzyszeniem akompaniamentu muzycznego bazującego na utworach Fryderyka Chopina, odbywają podróż do czasów, gdy sarmacka kultura żyła jeszcze wśród naturalnej ostoi - ginącej szlachty polskiej początków XIX wieku. Nic nie przemawia bardziej do wyobraźni młodego człowieka, niż kontakt z “żywą”, tworzoną i dziejącą się na oczach widza, sztuką. Dzięki technikom melorecytacji, z wykorzystaniem kontekstu historycznego widzowie chłoną ducha czasów, przesiąkając realiami kulturowymi i społeczno-politycznymi epoki. Zapamiętują to, co ważne, absorbując klimat wolności, patriotyzmu,  honoru, przywiązania do ponadczasowych wartości. Nie sposób wspomnieć o warstwie technicznej warsztatów. Należy dodać, iż wszystko to odbywa się w specjalnie do tego dedykowanej i zaprojektowanej przestrzeni. Uczniowie otoczeni są przez klasyczną teatralną scenografię, wykonaną z myślą o czytaniu mitów. Jednak najważniejszym elementem są multimedialne prezentacje, jakie towarzyszą zajęciom. Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki, jakie towarzyszą naszym sztukom – projektory, mikroporty, przestrzenne nagłośnienie, sterowane komputerowo interaktywne projekcje, studyjne oświetlenie. Widz doświadcza przeplatania się i efektu synergii dwóch światów – sarmackiego, mickiewiczowskiego – i nowych technologii. A wszystko to w zabytkowych, drewnianych wnętrzach Teatru Wierszalin.

Pragniemy także zaakcentować, że nasz kurs ma wymiar kompleksowy i interdyscyplinarny – znaczy to, że zawiera w sobie równocześnie elementy edukacji historycznej, jak i rozwija kompetencje z zakresu wrażliwości na sztukę oraz tzw. “zdolności miękkie”, coraz ważniejsze we współczesnym świecie.

Warsztaty Teatru Wierszalin

P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności | Regulamin uczestnictwa

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP