Piotr Tomaszuk
Dariusz Matys
Mateusz Krzyżewski
Sylwia Nowak
Teatr Wierszalin jako instytucja głęboko zakorzeniona w tradycji polskich mitów, zarówno literackich, jak i historycznych, oraz pragnąca, by kolejne pokolenia na nowo odkrywały ich wartość i budowały na nich poczucie tożsamości i więzi narodowych, opracował ten unikalny warsztat, bazując na wiedzy Dyrektora Piotra Tomaszuka, a której przedłużeniem są zajęcia praktyczne z aktorami teatru.
We współczesnej edukacji atrakcyjność formy ma niebagatelne znaczenie przy przekazywaniu wiedzy i w sposób istotny wpływa na wymiar dydaktyczny zajęć. Jako artyści rozumiemy to lepiej niż ktokolwiek inny. Stawiamy na estetykę i plastyczność, dając odpór nudzie, rutynie i schematyczności. Eksperymenty z konwencjami i tworzenie nowych modeli estetycznych od zawsze były jednymi z zasad naczelnych Wierszalina.
Mając na uwadze powyższe uwagi, przy realizacji koncepcji kształcenia młodzieży zgodnie z ponadczasowymi, szlachetnymi ideami, a stroniąc od ideologii i bazując na klasyce narodowej literatury pragniemy niejako “odkryć na nowo” i odkurzyć pokryte warstwą zapomnienia lub niedostatecznie wyeksponowane motywy polskiej tradycji. Wola ta znajduje potwierdzenie w pierwszym z cyklu warsztatów “Mitów Czytania”, a którego tematem przewodnim jest unikatowa dla I Rzeczypospolitej formacja ideologiczno-kulturowa - Sarmacja, zilustrowana przy pomocy teatralnej interpretacji twórczości Adama Mickiewicza.
Uczestnicy projektu, prowadzeni głosem aktorów przebranych w stroje z epoki twórcy “Pana Tadeusza” używajacych instrumentów, rekwizytów i z towarzyszeniem akompaniamentu muzycznego bazującego na utworach Fryderyka Chopina, odbywają podróż do czasów, gdy sarmacka kultura żyła jeszcze wśród naturalnej ostoi - ginącej szlachty polskiej początków XIX wieku. Nic nie przemawia bardziej do wyobraźni młodego człowieka, niż kontakt z “żywą”, tworzoną i dziejącą się na oczach widza, sztuką. Dzięki technikom melorecytacji, z wykorzystaniem kontekstu historycznego widzowie chłoną ducha czasów, przesiąkając realiami kulturowymi i społeczno-politycznymi epoki. Zapamiętują to, co ważne, absorbując klimat wolności, patriotyzmu, honoru, przywiązania do ponadczasowych wartości. Nie sposób wspomnieć o warstwie technicznej warsztatów. Należy dodać, iż wszystko to odbywa się w specjalnie do tego dedykowanej i zaprojektowanej przestrzeni. Uczniowie otoczeni są przez klasyczną teatralną scenografię, wykonaną z myślą o czytaniu mitów. Jednak najważniejszym elementem są multimedialne prezentacje, jakie towarzyszą zajęciom. Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki, jakie towarzyszą naszym sztukom – projektory, mikroporty, przestrzenne nagłośnienie, sterowane komputerowo interaktywne projekcje, studyjne oświetlenie. Widz doświadcza przeplatania się i efektu synergii dwóch światów – sarmackiego, mickiewiczowskiego – i nowych technologii. A wszystko to w zabytkowych, drewnianych wnętrzach Teatru Wierszalin.
Pragniemy także zaakcentować, że nasz kurs ma wymiar kompleksowy i interdyscyplinarny – znaczy to, że zawiera w sobie równocześnie elementy edukacji historycznej, jak i rozwija kompetencje z zakresu wrażliwości na sztukę oraz tzw. “zdolności miękkie”, coraz ważniejsze we współczesnym świecie.
Strona główna | Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności | Regulamin uczestnictwa
Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube