Wykład

Premiera - 30 grudnia 2018, Supraśl

Obsada

Guślarz Piotr Tomaszuk
Pielgrzym Rafał Gąsowski
Ksiądz Dariusz Matys
Wdowa Monika Kwiatkowska
Dziewczyna Katarzyna Wolak
Żołnierz Bartłomiej Olszewski

Wykonanie muzyki Piotr Tomaszuk oraz Adrian Jakuć-Łukaszewicz

Wykład jest próbą znalezienia teatralnego języka dla „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. W zamierzeniu twórców przedstawienia stanowi swoiste „domknięcie” „Dziadów”. 

Gustaw - Konrad, który w ostatniej scenie "Nocy Drugiej" wierszalińskich „Dziadów” rusza w drogę, w „Wykładzie”, przyjmuje graną przez Rafała Gąsowskiego, postać Pielgrzyma, który głosi swoje ewangeliczne słowo do współbraci, takich jak on wędrowców. Pielgrzymi wędrują w poszukiwaniu ziemi świętej - ojczyzny wolnej. Prologiem tej wędrówki jest fragment pierwszego wykładu Adama Mickiewicza wygłoszonego w Collège de France.

Spektaklowi towarzyszy muzyka wykonywana na żywo.

Czas trwania spektaklu: 90 minut.

Scenariusz i reżyseria na podstawie “Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza
Piotr Tomaszuk

Scenografia i projekcje multimedialne
Mateusz Kasprzak

Ilustracja muzyczna
Adrian Jakuć-Łukaszewicz
Piotr Tomaszuk

Polonez ”Pożegnanie Ojczyzny” Michała Ogińskiego na klarnecie solo wykonuje Jan Tomaszuk

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. 

Warsztaty Teatru Wierszalin

P W Ś C P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zarezerwuj bilet on-line - kliknij

Dorota Sokołowska
Spektakl według utworu Adama Mickiewicza na supraskiej scenie - premiera "Wykładu" w Teatrze Wierszalin / Polskie Radio Białystok

Teatr jest wreszcie miejscem, gdzie na serio mówi się o Polsce. Ważne, mocne uderzenie na początek jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Czytajmy Mickiewicza. Chodźmy na Tomaszuka!

Posłuchaj recenzji na stronach Polskiego Radio Białystok

Monika Żmijewska
Wierszalin znów wzywa duchy. Ewangeliczny Mickiewicz na scenie / Gazeta.pl

To, co niełatwe byłoby do czytania w wersji pierwotnej, surowej – Wierszalin zamienia w wizualną ucztę. Pełną powagi. Ale też niekiedy z przymrużeniem oka. Tak właśnie na oczach widza dzieje się magia. Magia teatru.

Całość na stronie Gazeta.pl

Jerzy Doroszkiewicz
O Rzeczpospolitej pięknej sny na jawie / Poranny.pl

„Zasiewajcie więc miłość Ojczyzny i duch poświęcenia się, a bądźcie pewni, iż wyrośnie Rzeczpospolita wielka i piękna”. Tak pisał Mickiewicz. Teatr Wierszalin wie, co czyni. 

Czytaj całość na stronach Poranny.pl

Po cienkiej linii
Aleksandra Sidor / TeatrdlaWas.pl

Teatr Wierszalin już dawno zaznaczył się na teatralnej mapie jako jeden z najważniejszych teatrów. Zresztą nie bez przyczyny. Bez względu na to, czy odbierzemy "Wykład" jako groteskowy, czy jako poważny, jest spektaklem wręcz genialnie zrobionym technicznie - zarówno pod względem aktorstwa, scenografii, światła, jak i muzyki. I przy okazji nie traci unikalnej dla tego miejsca atmosfery.

Przeczytaj całość na stronach TeatrDlaWas

Dominik Sołowiej
Aktualny czy nieaktualny? Mickiewicz w Wierszalinie / DziennikTeatralny.pl

„Wykład" Piotra Tomaszuka to próba wiernego odczytania Mickiewiczowskiego tekstu, naznaczona doskonałym aktorstwem Rafała Gąsowskiego. Wierszalin przyzwyczaił nas do wyjątkowych realizacji, potwierdzających mistrzowski poziom supraskiego teatru. Nic więc dziwnego, że widzowie, z premiery na premierę, mają coraz wyższe wymagania. Czy i tym razem teatr sprostał naszym apetytom na wybitną sztukę? I tak, i nie. „Wykład" to perfekcyjnie zrealizowana inscenizacja, której wystawić możemy oceną wysoką, ale nie najwyższą. Dlaczego? Tomaszuk nie pokusił się o interpretację „Ksiąg..." – interpretację, która pokazałaby ich niepokojącą aktualność.

Przeczytaj całość w Dzienniku Teatralnym

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP