Wierszalin. Reportaż o końcu świata - Wasze komentarze

Wierszalin. Reportaż o końcu świata

Włodzimierz Pawluczuk - socjolog, antropolog i religioznawca, w słynnej książce z 1974 r. przedstawił fenomen Wierszalina. To zagubiona wioska na Białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku grupa religijnych odstępców od prawosławia  pod wodzą proroka Ilii, zamierzała wybudować nową stolicę świata. Z tekstu Pawluczuka Piotr Tomaszuk wybrał głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza.

"Wierszalin. Reportaż o końcu świata" to przedstawienie, w którym znajdziemy wszystkie cechy przedstawień supraskiego teatru. Znajdziemy w nim fragmenty tekstu powtarzane jak religijne inkantacje, śpiewane, przechodzące w krzyk, są też świetnie tworzone sceny zbiorowe.

Świat proroka Iljii ginie na naszych oczach wraz ze swoimi mieszkańcami. Ostatnia scena tego przedstawienia to symboliczne rozstrzelanie wyznawców Ilii, a zarazem egzorcyzm nad  światem, który w pogoni za świętością wypadł ze swoich kolein.

książka - kiedy i jak? - Marek ale inny
14.05.07, 13:50

Witam! Interesuje mnie kupno książki prof. Pawluczuka "Wierszalin,...". W tekście mowa jest o końcu maja. Czy rzeczywiście uda się to w tym terminie? i jeszcze jedno-w jaki sposób mozna będzie ją nabyć?
Pozdrawiam! Marek Kozłowski

Dodaj swój komentarz

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP