Czarne na białym

Premiera - 12 września 2015, Supraśl

Obsada

Sylwia Nowak

Mateusz Krzyżewski

Monika Kwiatkowska

"Czarne na białym", czyli historia pisma w wierszalińskim wydaniu.

 

Jedyna w swoim rodzaju edukacyjna wędrówka w czasie... Glina, papirus, papier i atrament. Księgi, zwoje, woluminy i tabliczki. Historia, wiedza o kulturze, sztuce i teatrze, język polski, plastyka - w naszym kursie znajdziecie elementy wszystkich tych przedmiotów. Od starożytności do czasów nowożytnych, od pisma supełkowego, przez piktogramy i hieroglify aż do współczesnego alfabetu. Podróżując przez epoki odkrywamy przed Wami tajniki utrwalania słowa mówionego, zapomnianej sztuki kaligrafii oraz pierwszych technik drukarskich.

Zabierzemy Was w interaktywną podróż po dziejach liter, pełną przełomowych idei, barwnych postaci i genialnych wynalazców.

 

Opowieść łącząca teatr, literaturę, historię i multimedia w niezapomniane widowisko edukacyjne. Historia pisania i druku jest ściśle związana z dziejami ludzkiej komunikacji. Rzędy znaczków określane przez nas jako litery, tak bardzo wrosły w krajobraz i naszą świadomość, że nie zastanawiamy - skąd się wzięły?

„Czarne na białym” to inscenizowana, empiryczna podróż przez dzieje pisma i komunikacji, która odpowiada na to pytanie…

 

Cele i założenia

Celem spotkania jest zaprzyjaźnienie uczestników z książkami i rozbudzenie chęci czytania w czasie, gdy książka musi mierzyć się z grami wideo, komputerami i elektronicznymi zabawkami. Warsztat ukazuje książkę jako coś wyjątkowego, intrygującego, z ciekawą historią powstania. Poznanie rodzajów pisma, przedstawienie roli zapisu, przekazu informacji i dziejów komunikacji międzyludzkiej ma stworzyć aurę przygody dookoła każdej książki, która – zanim zostanie otwarta – będzie dla uczestnika atrakcyjną zagadką do rozwiązania.

 

Po skończonych warsztatach uczniowie będą znali:

- historię pisma

- dzieje książki

- starożytne i współczesne narzędzia oraz techniki pisarskie

- rolę pisma i relacji pisanych w różnych epokach

- najważniejsze wydarzenia i postaci historyczne związane z drukiem i wynalazkami z zakresu piśmiennictwa

 

Zajęcia rozwijają kompetencje dzieci i młodzieży z zakresu wiedzy historycznej, wrażliwości plastycznej, wiedzy o języku, jak również oswajają z przestrzenią teatralną, zachęcając do czytania, jak i uczestnictwa w życiu kulturalnym, a także rozwijają ciekawość i kreatywność.

 

Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów a także szkół ponadgimnazjalnych.

 

Na realizację tematu przeznaczono 2 godziny lekcyjne.

 

Zajęcia odbywają się unikalnych, zabytkowych wnętrzach Teatru Wierszalin - zarówno na scenie jak i, specjalnie skonstruowanej do tego, multimedialnej przestrzeni teatralnej.

Uczestnicy otoczeni są przez "żyjący teatr" i wciągnięci w głąb fascynującej opowieści.

 

Metody dydaktyczne: pogadanka, dyskusja, prezentacja.

 

Środki dydaktyczne: komputery, rzutniki multimedialne, foliogramy, rekwizyty teatralne, książki, encyklopedie, utwory muzyczne.

 

Wymagana minimalna ilość uczestników: 25 osób

 

Cena: 15 zł/os.

Warsztaty Teatru Wierszalin

P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28

 Strona główna |  Zobacz pozostałe strony: O Teatrze · Zespół · Spektakle · Warsztaty · Bilety · English version | Polityka prywatności | Regulamin uczestnictwa

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych: Facebook · Instagram · Vimeo · Youtube


BIP